DPH sa meniť nebude, prezident A. Kiska podpísal novelu

25.07.2014 Bratislava

Bratislava 25. júla (TASR) - Daň z pridanej hodnoty (DPH) zostane na úrovni 20 %. Vyplýva to z novely zákona o DPH, ktorú dnes podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Prezident zároveň konštatoval, že pri tohtoročnom prakticky nulovom priemernom raste spotrebiteľských cien na Slovensku na jednej strane a stále vysokom počte ľudí bez práce a ľudí s nízkymi príjmami na druhej strane, to považuje z vecného hľadiska za legitímne rozhodnutie. Daňová a odvodová politika je podľa Andreja Kisku v kompetencii vlády a je zodpovednosťou vládnej väčšiny rozhodnúť, akú daňovú a odvodovú politiku uprednostňuje. "Rovnako tak za plnenie rozpočtových cieľov je priamo zodpovedná vláda SR. Rozhodla sa ponechať sadzbu DPH na súčasnej úrovni, zároveň je jej prioritou znížiť odvodové zaťaženie ľudí s nižšími príjmami," konštatoval hovorca prezidenta Peter Petrus.

Prezident sa tiež domnieva, že daňová a odvodová politika patrí k takej kategórii rozhodnutí, ktoré nie je vhodné robiť narýchlo prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu v Národnej rade SR tak, ako to urobili poslanci vládnej strany Smer-SD. "Pri vážnych témach, rozhodnutiach a zmenách by mali politickí reprezentanti vytvoriť čo najväčší priestor na vecnú verejnú diskusiu," domnieva sa prezident.

Novela zákona o DPH prináša okrem ponechania sadzby na 20-% úrovni aj ďalšie zmeny, a to najmä pre podnikateľov. Firmy sa totiž budú môcť k svojim peniazom počas daňovej kontroly dostať skôr ako až po jej úplnom skončení. Správca dane počas daňovej kontroly bude môcť vyhotoviť čiastkový protokol, na základe ktorého bude môcť byť firme vrátená preverená časť nadmerného odpočtu ešte pred ukončením daňovej kontroly.

Skráti sa tiež obdobie, počas ktorého bude firma uvedená vo zverejňovanom zozname dlžníkov na DPH aj po zaplatení dane. Právna norma upravuje aj zasielanie faktúr občanom telekomunikačnými operátormi a poskytovateľmi televízneho a rozhlasového vysielania.

Odstráni sa aj neprimeraná tvrdosť uplatňovania striktnej sankcie voči podnikateľom vo výške 1,3 % z dôvodu skoršieho uplatnenia nároku na vrátenie nadmerného odpočtu.

Podmienky na výkon sociálnej práce sa lepšie zadefinujú

Vyplýva to z vládneho návrhu zákona o sociálnej práci, ktorý dnes podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Návrh zákona na rokovanie parlamentu predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. Rezort uviedol, že Slovenská republika doteraz nemala právnu úpravu, ktorá by riešila otázky profesijného zabezpečenia sociálnej práce v praxi. Preto je práve cieľom návrhu zákona podporiť profesionalizáciu sociálnej práce v praxi utvorením štandardných podmienok pre existenciu profesie.

Zákon tak po novom upravuje odbornú spôsobilosť, ako aj výkon samostatnej praxe sociálnych pracovníkov. "Návrh zákona je konštruovaný v základnej logike, že sociálnu prácu v praxi môže vykonávať ten, kto ju vyštudoval, a ten, kto sociálnu prácu vyštudoval a vykonáva ju v praxi, je sociálny pracovník, respektíve asistent sociálnej práce v závislosti od odborných spôsobilostí získaných stupňom štúdia," uvádza sa v návrhu zákona.

Podmienkou na výkon sociálnej práce je odborná spôsobilosť a povolenie na výkon samostatnej praxe sociálneho pracovníka. Podľa zákona označiť sa za sociálneho pracovníka bude môcť ten, kto získa vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v študijnom odbore sociálna práca, asistentom sociálnej práce bude ten, kto získa vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa v odbore sociálna práca.

Zriadiť sa má aj Slovenská komora sociálnych pracovníkov a asistentov sociálnej práce. Má plniť funkciu profesijnej organizácie. Členstvo v nej však nebude povinné. "Pre sociálnu prácu je osobitne dôležitá kompetencia komory vydávať etický kódex profesie a dohliadať nad etikou povolania," uviedol rezort práce v dôvodovej správe.

Stavebné sporiteľne budú klientov vopred informovať o zmene úroku

Stavebným sporiteľniam pribudnú nové povinnosti. Po novom budú povinné pri poskytovaní takzvaných iných úverov na bývanie informovať klienta dva mesiace vopred o uplynutí obdobia fixácie úrokovej sadzby alebo o zmene úrokovej sadzby. Táto povinnosť im vyplýva z novely zákona o bankách, ktorú dnes podpísal prezident SR Andrej Kiska a na rokovanie parlamentu návrh novely predložilo Ministerstvo financií (MF) SR.

Okrem informovania o zmeny úroku sporiteľne nebudú môcť požadovať od klientov ani úhradu poplatkov za predčasné splatenie úveru alebo jeho časti pri uplynutí obdobia fixácie úrokovej sadzby alebo pri zmene úrokovej sadzby. Okrem toho budú povinné uvádzať úrokovú sadzbu dvojzložkovo, teda v zložení základná sadzba plus hrubá marža. "To znamená, že tieto benefity sa prenášajú aj na klientov stavebných sporiteľní," konštatoval pre TASR poradca ministra financií Radko Kuruc.

Rezort financií tieto zmeny zdôvodnil tým, že aj stavebné sporiteľne začali poskytovať úvery, pri ktorých dochádza k zmene úrokovej sadzby počas úverového vzťahu. "Ministerstvo financií chce rovnako ako pri úveroch v bankách zabezpečiť rovnakú právnu ochranu finančných spotrebiteľov pri poskytovaní toho istého produktu aj pri stavebných sporiteľniach," dodal Kuruc.
 

Vyberte región

mark